Menu witryny
Logowanie
Start

PostHeaderIcon Nowości

PostHeaderIcon Popularne

PostHeaderIcon Witaj na stronie startowej

PostHeaderIcon Szkolne Koło Wolontariatu

Harcerki wraz z najaktywniejszą młodzieżą z różnych grup parafialnych, postanowili wspólnie działać charytatywnie dla dobra samotnych, chorych ale i nie tylko. Naprzeciw ich zainteresowaniom, wyszedł ks. Sylwester proponując założenie Szkolnego Koła Wolontariatu. Młodzi już rozpoczęli przygotowania badając środowisko i potrzeby w tym zakresie. Ks Sylwester wraz z opiekunami Grażyną Gąsior i Agatą Sałata, zorganizował dla wszystkich tj. 49 osób, wyjazd do Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu 12 XI 2016r.

Dzieci swym przyjazdem sprawiły wiele radości podopiecznym ośrodka. Zaprezentowały im krótki program słowno-muzyczny a z okazji minionego Święta Niepodległości deklamowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne, do śpiewu których chętnie włączyli się wszyscy. Następnie podzieleni w czteroosobowe grupy dotarli też do łóżek najciężej chorych aby przez chwilę móc się nimi zająć, wysłuchać i pocieszyć dobrym słowem bądź śpiewem. Młodzi doświadczyli tam zaangażowania na rzecz drugiego człowieka, wzbudzili zaufanie nawiązali więzi emocjonalne oraz rozwijali umiejętność komunikowania się z każdym człowiekiem. Zaangażowanie w służbę bliźnim wyzwoliło w młodych wolontariuszach ducha twórczego działania oraz ukierunkowało ich młodzieńczy entuzjazm na pomoc innym ludziom. W podziękowaniu od kierownictwa ośrodka, młodzież mogła skorzystać z kuracji leczniczej w "Grocie solnej". Miłym akcentem podsumowującym całodniową wyprawę, było zwiedzanie najważniejszych zabytków Sandomierza.

Poprawiony (niedziela, 20 listopada 2016 22:36)

 

PostHeaderIcon Partyzancka Droga Krzyżowa

Jak co roku w dniu 28 października 2016r odbyła się kolejna XVI Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie, organizowana przez Hufiec ZHP Starachowice i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Starachowicach oraz Środowiskowy Szczep Harcerski im. Partyzantów Armii Krajowej. Podczas Drogi Krzyżowej swoją obecność zaznaczyła też nasza drużyna, odczytaniem rozważania stacji XI oraz odśpiewaniem pieśni patriotycznej. Po złożeniu wiązanek i zapaleniu zniczy mogliśmy troszkę odpocząć przy tradycyjnym harcerskim bigosie.

 

Poprawiony (niedziela, 20 listopada 2016 22:08)

 

PostHeaderIcon Dzień Papieski

Jak nauczyć się takiej miłości, która będzie wnikać w tajemnicę miłości Boga?

Jak stać się zdolnymi potrzeć na braci nowymi oczami w postawie bezinteresowności i solidarności, hojności i przebaczenia?

Jak miłować miłością głęboką, która polega na autentycznym składaniu daru z siebie?

Na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedź uczestnicząc w wieczernicy poświęconej Papieżowi Janowi II, zatytułowanej "Bądźmy świadkami miłosierdzia" w wykonaniu harcerzy i uczniów z ZS Rudki. Montaż słowno-muzyczny przygotowali Grażyna Gąsior, ks. Sylwester Gaweł, Agnieszka Jankowska i Jakub Kusiński.

Poprawiony (niedziela, 20 listopada 2016 21:57)

 

PostHeaderIcon Cichociemni 2016 nad Lubianką

III edycja gry fabularno-terenowej "Cichociemni"

Harcerki ze 122 DH im. św. B. Alberta w dniach od 17 do 19 czerwca wzięły udział, na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego "Lubianka" w Starachowicach, w trzeciej edycji gry terenowo-fabularnej "Cichociemni". Jej celem było utrwalenie i zdobycie wiedzy na temat Armii Krajowej, Szarych Szeregów oraz Cichociemnych wśród harcerzy. Uczestnicy gry wcielili się w rolę członków Szarych Szeregów i będąc w realiach II Wojny Światowej wykonywali różne zadania pod opieką Cichociemnych - instruktorów i harcerzy z obsługi całej imprezy. Taka żywa lekcja historii pozwoliła na lepsze przekazanie wiedzy oraz otrzymanie sporej dawki emocji i świetnej zabawy. Wydarzenie było organizowane przez Hufiec ZHP Starachowice oraz dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra".

Uczestnicy gry poruszali się po fikcyjnym mieście osadzonym w realiach okupowanej Polski. Były domy, kawiarnie, bazary, gdzie harcerze mogli się posilić oraz spotkać swoich łączników i innych przedstawicieli struktur Podziemnego Państwa Polskiego i Armii Krajowej. Poprzez kontakt z nimi gracze realizowali zadania związane ze zdobywaniem informacji wywiadowczych, podrabianiem dokumentów, szyfrowaniem meldunków i pozyskiwaniem środków na walkę z okupantem. W realizacji zadań przeszkadzały nieustanne kontrole oraz rewizje prowadzone przez siły okupanta, co zmuszało graczy do zmiany planów i wymyślania różnych forteli. Zgubienie Kenkarty bądź inne podejrzane zachowania uczestników kończyły się osadzeniem w areszcie. Odbywały się też tajne komplety tj prawdziwe lekcje historii w pełnej konspiracji przed okupantem który patrolował ulice i domy. Chwilę wytchnienia można było uzyskać jedynie podczas umówionego tajnego spotkania z łącznikiem w „Caffe Magnolii”. Tam patrol mógł też posłuchać zakazanych piosenek. Kawiarenkę, obsługę i oprawę muzyczną przygotował Kręgowi Seniorów "Łysica – Żubry".


Poprawiony (poniedziałek, 20 czerwca 2016 22:43)

 

PostHeaderIcon Świętokrzyski Szlak Pamięci - Inscenizacja zrzutu Cichociemnych - Grzegorzowice 2016

Harcerze 122 DH im. św. B. Alberta wzięli udział w Uroczystościach patriotycznych poświęconych ofiarom zbrodni, jakie miały miejsce na terenie parafii Grzegorzowice w latach 1944 – 1945. Po Mszy świętej w intencji ofiar: śp. Jadwigi z Reklewskich Rauszer, śp. Kaliny Stypińskiej, śp. Mieczysława Józefiaka oraz żołnierzy AK zamordowanych w Pokrzywiance, złożono wiązanki na cmentarzach parafialnych w Grzegorzowicach i w Waśniowie. Następnym punktem uroczystości była inscenizacja zrzutu „Cichociemnego” z Londynu i poczęstunek dla uczestników uroczystości. Wśród innych atrakcji odbył się również pokaz zabytkowych motocykli.


Poprawiony (środa, 04 maja 2016 20:16)

 
Więcej artykułów…