Menu witryny
Start Wydarzenia Cichociemni 2016 nad Lubianką

PostHeaderIcon Cichociemni 2016 nad Lubianką

III edycja gry fabularno-terenowej "Cichociemni"

Harcerki ze 122 DH im. św. B. Alberta w dniach od 17 do 19 czerwca wzięły udział, na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego "Lubianka" w Starachowicach, w trzeciej edycji gry terenowo-fabularnej "Cichociemni". Jej celem było utrwalenie i zdobycie wiedzy na temat Armii Krajowej, Szarych Szeregów oraz Cichociemnych wśród harcerzy. Uczestnicy gry wcielili się w rolę członków Szarych Szeregów i będąc w realiach II Wojny Światowej wykonywali różne zadania pod opieką Cichociemnych - instruktorów i harcerzy z obsługi całej imprezy. Taka żywa lekcja historii pozwoliła na lepsze przekazanie wiedzy oraz otrzymanie sporej dawki emocji i świetnej zabawy. Wydarzenie było organizowane przez Hufiec ZHP Starachowice oraz dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra".

Uczestnicy gry poruszali się po fikcyjnym mieście osadzonym w realiach okupowanej Polski. Były domy, kawiarnie, bazary, gdzie harcerze mogli się posilić oraz spotkać swoich łączników i innych przedstawicieli struktur Podziemnego Państwa Polskiego i Armii Krajowej. Poprzez kontakt z nimi gracze realizowali zadania związane ze zdobywaniem informacji wywiadowczych, podrabianiem dokumentów, szyfrowaniem meldunków i pozyskiwaniem środków na walkę z okupantem. W realizacji zadań przeszkadzały nieustanne kontrole oraz rewizje prowadzone przez siły okupanta, co zmuszało graczy do zmiany planów i wymyślania różnych forteli. Zgubienie Kenkarty bądź inne podejrzane zachowania uczestników kończyły się osadzeniem w areszcie. Odbywały się też tajne komplety tj prawdziwe lekcje historii w pełnej konspiracji przed okupantem który patrolował ulice i domy. Chwilę wytchnienia można było uzyskać jedynie podczas umówionego tajnego spotkania z łącznikiem w „Caffe Magnolii”. Tam patrol mógł też posłuchać zakazanych piosenek. Kawiarenkę, obsługę i oprawę muzyczną przygotował Kręgowi Seniorów "Łysica – Żubry".


Poprawiony (poniedziałek, 20 czerwca 2016 22:43)